ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Кад би могло бити, што бити не може…

Рајачка народна школа здравља: Кад би могло бити, што бити не може…

Рајачка школа здравља: О корона вирусу

У последње време подигла се велика прашина око тога од чега умиру заражени корона вирусом и да ли се подаци о оболелима и умрлима тачно воде и саопштавају. Изгубило се поверење у лекаре, Кризни штаб и Институт за јавно здравље „Батут” у Београду где се налази база података, срце српског здравственог статистичког система.

Таква сумња постојала је још од почетка епидемије вируса COVID-19, а појачала се нарочито у другој половини епидемије, јер су у то време истовремено вршене припреме за парламентарне изборе у Србији које власт није хтела никако да одложи због епидемије корона вируса. Сумњу су највише појачали свакодневни извештаји о епидемиолошкој ситуацији у којима се број новооткривених и умрлих, неколико дана пред изборе смањује до те мере, да чланови кризног штаба најављују крај епидемије. После избора 21. јуна, број новооткривених оболелих нагло расте и убрзо достиже троцифрену бројку. За кратко време епидемија је букнула у целој земљи, а у време писања овог чланка, чак у 18 градова, жариштима епидемије, проглашено је ванредно стање.

Како тешки болесници заражени корона вирусом, умиру у болницама, хтео сам да знам да ли се, ради потврде дијагнозе у болницама, раде обдукције лешева болесника умрлих од вируса COVID-19. Да то сазнам, обратио сам се за помоћ нашем Зајечарцу, проф. др Слободану Николићу, патологу који ради на Патолошком институту Медицинског факултета у Београду. Веома сам захвалан на писму које ми је убрзо упутио наш професор, са објашњењем које ће користити да и ви сами више о томе знате. Ево шта у писму пише проф. Николић:

„Драги докторе Перо,

О вирусу се врло мало зна, а о његовој вирулентности после смрти, тек се не зна ништа. Када се о микробу зна мало или се не зна ништа, онда се мисли да је врло вирулентан и после смрти зараженог. У питању је респираторна инфекција, а ћелије трахеје (душника) могу да живе и до 30 сати од смрти особе, односно 30 сати после престанка рада срца. Респираторни епител (епител дисајних органа) може да прима ваздух кроз нос и уста покојника. Ћелије живе још 30 сати после смрти особе и вирус још тих 30 сати може да се реплицира (размножава) у живим ћелијама респираторног система.

Када се отвара лобања, електронска тестера прави фину прашину која је такође потенцијално врло заразна на корону. Приликом померања леша при обдукцији из носа и уста могу да се шире фине капи са вирусом. Зато обдукциона сала треба да има снажне усисне вентилаторе који исисисавају загађени ваздух из обдукционе сале, а тестере које се употребљавају при обдукцији леша, такође треба да буду са неком врстом усисивача који сакупља коштану прашину. Ми на Институту немамо такве техничке могућности, јер нисмо замишљени да се бавимо високо инфективним случајевима. Такође, обдуцент и помоћник, треба да имају специјалне маске N95, техничке наочаре, визире, дупле рукавице са жичаном арматуром отпорне на сечење, непромочиви скафандер и чизме. Сала после обдукције леша зараженог ковидом, треба да се специјално дезинфикује, а леш стави у две пластичне вреће и лимени сандук, без облачења. Зато ми у Србији не обдукујемо тела покојника који су позитивни на корона вирус или су умрли од њега.

Налаз код умрлих је увек најбитнији на плућима и личи на АРДС, акутни респираторни дистрес синдром или на обично вирусно запалење плућа. Сада неки наводе да ковид болесници имају и тромбну емболију и да је то у око половине случајева крајњи узрок смрти. Вирус активира хиперкоагулабилност (згрушавање) крви. Вирус изгледа, такође активира превише имуни систем преко активних интерлеукина што такође доводи до АРДС и компликација ДИК (сепса). Сепса је тешки поремећај систематског запалења и обилних оштећења ткива. Сепса настаје када одбрамбени имуни систем уместо да контролише инфекцију доводи до оштећења сопственог ткива и органа. Последица је септички шок, слабљење функције органа и смрт. Увек код умрлог постоје и удружене болести, најчешће шећерна болест, срчана слабост, гојазност, рак, али и опструктивне болести плућа.”

На крају писма Проф. Николић је додао и ове речи:

„COVID-19 је опасна болест, врло заразна, непредвидива и смртоносна.

Смрт корона вирусу! Перите руке. Носите маске! Држите дистанцу од говорника!

Поздрав, Николић.”

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,846ПратилацаЛајкуј
4,398ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб