ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Кућна апотека лековитог биља

Рајачка народна школа здравља: Кућна апотека лековитог биља

Рајачка народна школа здравља: Кућна апотека лековитог биља

Време је започети припреме за обнову залиха лековитог биља у кућној апотеци. Они који немају кућну потеку могу је направити. Али, за то је потребно знање. Односно, основно познавање лековитог биља.

Не би требало бити преамбициозан. Довољно је да сакупите једну количину домаћег лековитог биља које можете лако пронаћи у некој шумици или на ливади у близини места у којем живите. Једна таква лековита биљка је липа. Сада је време њеног цветања.

Када уберете цвеће липе распрострите га у танком слоју на чисто суво хладовито место да се добро осуши, а онда га ставите у картонску кутију, опет, на неко чисто суво место да стоји. Најједноставније је употребити га као чај. Доза је један до два прстохвата сувог цвета које ћете ставити у шољицу за чај и прелити топлом водом и тако држати најмање пет минута. Можете чај засладити са малом количином шећера. Купите нову, лепо дизајнирану шољу из које ћете са уживањем пити чај.

Липа (лат. Tilia) и посебно њени цветови врло су лековити јер садрже велики број биолошки активних материја, укључујући флавоноиде и фитосептике који доприносе смањењу упала и подизању имунитета.

Чај од липе врло је ефикасан код болести дисајних органа, посебно за умирење интензивног кашља, јер садржи слуз која облаже слузокожу и на тај начин спречава додатни надражај на кашаљ. Стога је цвет липе чест састојак у средствима против кашља.

Липа садржи п-кумаринску киселину, која има снажна диуретска својства, односно подстиче знојење и излучивање мокраће. Тако делује на излучивање штетних материја из организма, али и на снижење крвног притиска.

Због тога се чај од липе употребљава за болести код којих се појављује повишена температура за подстицање знојења и повећавање отпорности на инфекције.

Цвет липе познат је по умирујућем деловању на нервни систем те се препоручује код несанице.

Липа има антиспазмолитички ефекат, који се приписује деловању фенолних једињења и флороглукинола. Стога делује опуштајуће на глатке мишиће, што помаже код болова у стомаку, цревима и бешици, менструалних грчева и главобоље.

Због својих антиинфламаторних својстава, липа се користи као облог код иритација и алергијских упала коже. Чај од цветова липе користи се за израду козметичког леда сипањем у калупе и замрзавањем. Козметички лед користи се за негу коже лица против акни и упале коже.

Исцеђени сок од свежег липовог цвећа помаже у уклањању сунчаних пега.

Од коре се прави активни угаљ који се користи за лечење болести желуца и црева изазваних инфекцијом, али и у другим условима (нпр. уједи инсеката) у којима је важно уклањање токсина из тела.

Неки састојци чаја од липе могу имати кардиотоксична својства (штетни ефекти на срце), па хронични срчани болесници треба да буду опрезни приликом употребе.

Пошто може да изазове поспаност, вожњу аутомобилом треба избегавати након узимања липе. Могуће су интеракције са седативима и са лековима и биљем који снижавају крвни притисак.

Нема довољно научних информација о ефектима чаја од липе током трудноће и дојења, па се саветује опрез.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,846ПратилацаЛајкуј
4,397ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб