Тимочка КрајинаБорСве се више пољопривредних газдинстава у Бору опредељује за сеоски туризам (ВИДЕО)

Све се више пољопривредних газдинстава у Бору опредељује за сеоски туризам (ВИДЕО)

Све се више пољопривредних газдинстава у Бору опредељује за сеоски туризам

Осим рудом племенитих метала, град Бор богат је природним лепотама које у последње време све више фасцинирају и привлаче туристе. Увидевши велико интересовање за овај крај многа пољопривредна газдинства одлучују се да своју делатност прошире на сеоски туризам, што поред смештаја значи и додатни начин пласирања домаћих производа. По последњем пресеку на територији града Бора категорисаних објеката који се баве сеоским туризмом је 31, док је 129 смештајних капацитета.

Све се више пољопривредних газдинстава у Бору опредељује за сеоски туризам

„У протеклој години смо се сусретали са проблемом да је интересовање много веће него оно чиме ми располажемо. Локална самоуправа и Туристичка организација су започеле едукације за сва лица која желе да почну на активностима категоризације и уређења својих објеката за потребе бављења сеоским туризмом”, рекла је Бобана Грамић, вршилац дужности директора Туристичке организације Бор.

Она истиче да су запослени у Туристичкој организацији увек ту за помоћ свима који се нађу у процесу категоризације.

Многе породице које се одлучују за сеоски туризам обједињују сопствену производњу хране и угоститељство, те се неретко на столу налазе домаћи производи који се могу и купити.

Све се више пољопривредних газдинстава у Бору опредељује за сеоски туризам

„Често су то породице које користе субвенције за развој пољопривреде које даје град Бор. То им пружа могућност да улажу у своје производе које пласирају туристима. Интересовање за то је велико, с обзиром на то да су већином органски производи у питању. Све је више примера добре праксе. Све су више људи решени да се озбиљно баве овим и да им то буде примарно занимање. Једно од њих је газдинство Мустецић из Злота које је врло предано томе, а интересовање за њих је све веће. Они производе своје производе, пласирају своју храну”, објаснила је директорка.

Туристичка организација града Бора учествује на разним сајмовима широм Србије где, заједно са многим произвођачима домаће хране, представљају овај крај. Бобана Грамић каже:

Бобана Грамић — в.д. директора Туристичке организације Бор

„Увек се трудимо да неког од примера добре праксе водимо са нама како би имали прилику да покажу оно што раде. Сада учествујемо на сајму туризма у Крагујевцу и водимо једно газдинство из Злота које се бави производњом качкаваља. Град Бор није познат само по рударењу. Поред тога врло смо успешни у туризму и пољопривреди, с обзиром на то да ту стављамо знак једнакости.”

Манифестације које чувају традицију умногоме доприносе бољој видљивости туристичких потенцијала. Међу њима су и недавно организовани „Михољски сусрети села” у Злоту, као и многе друге.

Бобана Грамић — в.д. директора Туристичке организације Бор

„Ми смо се заиста побринули за то да наше природне ресурсе преточимо у туристички производ. Имамо велику помоћ и подршку градске управе, пре свега кроз улагања. Трудимо се да кроз манифестације негујемо наше обичаје, традицију, културу. Резултат тога је све веће интересовање, а ништа мање нису заступљени и локалитети као што су Борско језеро, Брестовачка Бања, планина Стол. Када су у питању Лазарева пећина и Лазарев кањон имамо огроман број посетилаца, а ову сезону завршили смо са преко 6.500 улазака у саму пећину. За наредну сезону спремамо и новитете који су веома атрактивни, а то је поновно отварање пећине Верњикица”, похвалила се Бобана Грамић.

Како би се природне лепоте града Бора још боље позиционирале на туристичкој мапи Србије, локална самоуправа улаже у побољшање путне инфраструктуре.

Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Бора. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,847ПратилацаЛајкуј
4,397ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб