DruštvoZdravljeDan urgentne medicine: Apel za bezbednije uslove rada i zaustavljanje nasilja nad...

Dan urgentne medicine: Apel za bezbednije uslove rada i zaustavljanje nasilja nad zdravstvenim radnicima

Дан ургентне медицине: Апел за безбедније услове рада и заустављање насиља над здравственим радницима

Povodom 27. maja – Dana urgentne medicine, pažnja javnosti usmerena je na značaj i izazove sa kojima se svakodnevno suočavaju timovi hitne i urgentne medicine. Ovogodišnje obeležavanje prati globalna kampanja pod pokroviteljstvom Evropskog društva za urgentnu medicinu, sa porukom: „Safe Space for Emergency Medicine Teams. Stop Violence Everywhere” („Bezbedan prostor za timove urgentne medicine. Zaustavimo nasilje svuda”).

Iz Društva lekara urgentne medicine Srbije ističu da ova poruka nije samo slogan, već poziv na veću društvenu odgovornost i podršku zdravstvenim radnicima koji svakodnevno rade u izuzetno teškim i nepredvidivim uslovima.

Timovi urgentne medicine često deluju u najtežim okolnostima – na mestima saobraćajnih nesreća, u domovima pacijenata, u kriznim i vanrednim situacijama, kao i u trenucima kada je potrebna hitna i pravovremena reakcija. Oni su, kako navode iz struke, prvi koji stižu na mesto događaja, prvi procenjuju stanje pacijenta i prvi preuzimaju odgovornost u kritičnim situacijama.

- Advertisement -
Reklamirajte se na našem portalu
Promovišite svoj biznis kroz banere, PR tekstove i društvene mreže i doprite do hiljada čitalaca svakog dana.
Pišite nam

Poseban akcenat ove godine stavljen je na problem nasilja nad zdravstvenim radnicima, koji je prepoznat kao sve izraženiji globalni izazov. Verbalni napadi, pretnje, fizičko nasilje i ometanje rada predstavljaju svakodnevne rizike sa kojima se timovi hitnih službi suočavaju tokom obavljanja posla.

Kako je navedeno na zvaničnoj stranici Emergency Medicine Day, nasilje nad timovima urgentne medicine prisutno je u različitim okruženjima – od terenskih intervencija i zdravstvenih ustanova, do čekaonica i bolničkih hodnika.

Iz Društva lekara urgentne medicine Srbije ukazuju da bezbednost na radnom mestu ne sme biti privilegija, već osnovno pravo svih zdravstvenih radnika.

Ovogodišnje obeležavanje Dana urgentne medicine posvećeno je lekarima, medicinskim sestrama i tehničarima, dispečerima, vozačima i svim zaposlenima koji čine sistem koji funkcioniše neprekidno, 24 časa dnevno.

Upućen je i poziv institucijama, medijima i građanima da podrže inicijative usmerene na zaštitu zdravstvenih radnika, osude svaki vid nasilja i doprinesu stvaranju kulture poštovanja i razumevanja.

„Bezbedan tim znači bezbedan pacijent. Zaštićen tim znači zaštićeno društvo”, poručuju iz Društva lekara urgentne medicine Srbije.

Svi mediji koji preuzmu tekst, fotografije ili video, dužni su da navedu izvor – Timočka (timocka.rs). Ukoliko preuzimaju kompletan tekst i fotografije, veći deo teksta, ili je preneta integralna vest, u obavezi su da navedu izvor i postave link ka toj vesti.

Odabir pisma

Ћирилица
Латиница