ВестиМале промене за боље здравље

Мале промене за боље здравље

Млада жена једе здраву салату
Фото: Shutterstock, илустрација

Ево које мале, готово неосетне промене можете да направите, како бисте побољшали здравље.

Мислите да је једини начин да побољшате своје здравље да из корена промените исхрану? Уопште није тако! Дијететичарка Џулијет Kелоу има „брза решења”, за која вам не треба више од пет минута, а која нећете много ни осетити.

Kористите блендер

Порција ће изгледати „веће” ако јој „додате” ваздуха, па ћете имати утисак да сте појели више.

Лак начин да то постигнете је да храну изблендирате или да уносите смути напитке, шејкове, јогурт, да правите омлет… И дуго их блендирајте.

У једној малој студији, учесници су пре ручка пили шејк од 300, 450 или 600 милилитара, а састојци су били идентични. Једина разлика у томе је била што су неки шејкови дуже блендирани, па су садржали и више ваздуха.

У поређењу са шејком од 300 милилитара, они који су уносили шејк од 450 милилитара, у просеку су конзумирали 53 калорије мање за ручак. Шејк од 600 милилитара смањио је унос калорија наредног оброка за 96.

Преуредите кухињу

Студије су потврдиле да смо склонији томе да једемо храну коју видимо, зато би било паметно из видокруга склоните „нездраве” намирнице, тј. слаткише и грицкалице, а воће и поврће ставите на видно место.

Мала студија је показала да људи који раде у канцеларијама у просеку поједу три слаткиша ако се они налазе удаљени око два метра од њиховог стола. Kада се налазе на њиховом столу, конзумирају и по осам слаткиша.

Добро жваћите

Ако не жваћете добро, систем за варење мора напорније да ради да би сварио храну, а онда се јављају гасови и надутост. Такође, жвакање ће помоћи и да једете спорије, што је важно и за мршављење.

Без обзира на количину намирница које једете, мозгу је потребно око 15 до 20 минута да прими сигнал и региструје да је стомак пун. Што брже једете, то ћете више калорија унети у том временском периоду колико је потребно мозгу да прими поруку.

Студија је показала да одрасли људи залогај сажваћу само 15 пута унесу 12 одсто калорија више од оних који сваки залогај жваћу 40 пута.

Једите јаја

Спремите их на начин који вама највише одговара, али их једите — јаје садржи доста нутријената, укључујући фосфор, селенијум, јод, витамине А и Д, као и Б.

Такође, јаја садрже и холин, супстанцу која је неопходна за неуротрансмитер ацетилхолин који је важан за функционисање нерава, мозга и памћење.

Поред свега тога, студије показују да нас јаје дуже држи ситим, вероватно због тога што је богато протеинима, а то може да помогне да једете мање.

Пијте чај

Чајеви су богати антиоксидантима, посебно флавоноидима који се повезују са бољим здравље и штите од инфаркта.

Неке студије показују и да испијање шоље чаја дневно снижава ризик од дијабетеса типа 2. Такође, чај садржи и флуорид, који штити од стварања каријеса на зубима и јача кости.

Једите орахе

Многи људи их избегавају због високог калоријског садржаја, али они заправо помажу у контроли килаже — вероватно зато што садрже одличну комбинацију протеина и влакана.

А добри су и за здравље! Анализом 20 студија утврђено је да конзумирање само 28 грама ораха дневно, што је отприлике једна шака, снижава ризик од инфаркта за седам одсто, ризик оболевања од рака за 15 одсто и за 29 одсто од коронарних болести срца.

Ораси снижавају и ризик оболевања од Алцхајмера, дијабетеса, респираторних и бубрежних болести.

Пијте јогурт

Јогурт је богат калцијумом, који је важан за здравље костију и зуба, а већина одраслих не уноси довољно калцијума. Због тога су изложени ризику од остеопорозе касније у животу.

Студије су такође показале и да јогурт помаже у контроли крвног притиска, штити од дијабетеса типа 2 и помаже да будете мршави. Пошто је пробиотик, повећава количину добрих бактерија у цревима, побољшавајући тако имунитет и штитећи од стања попут синдрома нервозних црева и дијареје.

 

Извор: mondo.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,874ПратилацаЛајкуј
4,480ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб