Тимочка КрајинаЗајечарМанифестацијом "Да се не заборави" обележено 25 година од почетка НАТО бомбардовања...

Манифестацијом „Да се не заборави“ обележено 25 година од почетка НАТО бомбардовања у Зајечару

Манифестацијом „Да се не заборави” у Зајечару обележено 25 година од почетка НАТО бомбардовања

„Да се не заборави: Срцем против НАТО агресије” назив је манифестације која је четврту годину заредом одржана у Зајечару поводом 25. годишњице бомбардовања СР Југославије 1999. године.

Најпре је одржана церемонија полагања венаца и цвећа на Спомен-обележје испред Полицијске управе Зајечар.

Манифестацијом „Да се не заборави” у Зајечару обележено 25 година од почетка НАТО бомбардовања

Венце и цвеће положиле су делегације Удружења ветерана ПЈП, Независног синдиката полиције КЦ Зајечар, Града Зајечара, Војног синдиката Србије, Војне полиције Србије и СУБНОР-а Србије, Удружења ратних војних инвалида, Организације резервних војних старешина Зајечар и породице погинулих.

Манифестацијом „Да се не заборави” у Зајечару обележено 25 година од почетка НАТО бомбардовања

„Ова година је јубиларна година – 25 година патње, туге и бола. Четврту годину заредом покушавамо да кроз ову манифестацију одржимо сећање на наше страдале колеге, на борце, на све невине жртве, на све људе који су у НАТО агресији претрпели терор. Манифестацију спроводимо као дводневну, прво смо имали акцију добровољног давања крви, а сада полажемо венце и отварамо изложбу“ поручио је Игор Стојадиновић, председник Независног синдиката полиције КЦ Зајечар.

„Свака борба је имала своју тежину и била је другачија од претходне. Наш одред је у току рата на Косову изгубио 11 припадника, троје из региона Зајечара и осморо са подручја Бора. Догађаји који су се дешавали 1999. године, био је наставак борбе која је започела још 1998. године“ рекао је Драган Траиловић, портпарол Удружења ветерана ПЈП.

Венци су положени и на „Спомен обележје жртвама НАТО агресије“ испред Војног одсека.

Такође, у Храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару служен је парастос свим погинулим припадницима Одреда ПЈП на подручју Косова и Метохије, а у зајечарском позоришту отворена је изложбафотографија „У заштити отаџбине“ припадника Посебних јединица полиције из Шумадије, Подунавља, Браничева, Поморавља и источне Србије – Тимочке Крајине, на којој су приказане активности 36. и 86. одреда ПЈП у заштити српског народа, 1998. и 1999. године на АП Косову и Метохији.

Манифестацијом „Да се не заборави” у Зајечару обележено 25 година од почетка НАТО бомбардовања

На отварању изложбе присутнима се обратио Срђан Станковић, председник Окружног одбора Зајечар, Удружења ветерана Посебних јединица полиције.

„Као и претходних 25 година, сећамо се једног од најтужнијег и најболнијег периода у новијој српској историји. Дана 24. марта 1999. године, без одобрења Савета безбедности Уједињених нација, деветнаест земаља НАТО алијансе извршило је агресију на нашу земљу. Под ударом НАТО алијансе стављена је цела територија наше земље, сви њени људски и материјални потенцијали културни, верски објекти и објекти инфраструктуре. Изведено је 2.300 напада са око 8.800 ватрених дејстава, при чему је лансирано око 415.000 пројектила различите врсте, и око 22.000 тона убојитог терета. Њихов циљ је био да се нашем народу одузме територија, вода, струја, храна, па чак и здрав ваздух. Али нашу војску, полицију и наш народ нису успели да сломе. Храбро и зналачки пружали су сваки вид отпора. Зато данас са посебним поштовањем испуњавамо нашу обавезу да одамо почаст свим невиним српским жртвама, нашим полицајцима и војницима, који су положили свој живот на олтар отаџбине. Не смемо и никада нећемо заборавити страдање, недужног народа Србије, недужне деце, њихових мајки, очева, браће и сестара. Ова манифестација је само још један доказ у низу да никада и никоме нећемо дозволити да се наше невине жртве, наши борци и наши јунаци забораве“ казао је Станковић.

Удружење ветерана Посебних јединица полиције основано је 2. фебруара 2020. године.

„Циљеви Удружења су чување сећања на историјско постојање јединице и погинуле, нестале, преминуле и пензионисане припаднике ПЈП-а, неговање духа заједништва и припадности Посебним јединицама полиције. Ове јединице су имале веома тешке и специфичне задатке, као што је сузбијање тешких облика криминала, сузбијање грађанских нереда и оружаних побуна, откривање и хватање диверзантско терористичких група и један од најтежих задатака борба против терористичке ОВК на подручју Косова и Метохије, борба против НАТО агресије на Републику Србију. Ове године обележавамо 25 година од НАТО агресије на Србију и Црну Гору и 20 година од мартовског погрома Срба са Косова. Тог 24. марта 1999. године почео је НАТО злочин који је трајао до 16. јуна. Док се већина војске и полиције борила на Косову, за НАТО агресора у Србији је све било легитиман циљ: школе, болнице, пијаце, путеви, мостови, градски тргови. Први пут у својој историји полиција Србије стаје раме уз раме са војском и у борбеној формацији учествује у рату од првог до задњег дана. Из два одреда која покривају територију Смедерева, Пожаревца, Крагујевца, Јагодине, Бора и Зајечара, погинуло је 38 полицајаца, рањено 111, што теже, што лакше. Овом приликом морамо се подсетити још једног злочина који је остао некажњен. Мартовског погрома Срба са Косова 2004. године. Други пут у новијој историји Срби су доживели добро организован и планиран погром. Погром почиње 17. марта 2004. године, а завршава се званично 19. марта 2004. године. Поред већ оштећених цркава и манастира за само два дана уништене су 32 цркве. Уништено је око 10.000 вредних фресака, икона, путира и многих других црквених реликвија, као и књиге крштених, венчаних и умрлих, које сведоче о вековном трајању Срба на Косову и Метохији. Прогнано је више од 4.000 Срба, а убијено 28. Погром никада није ни завршен”, подсетио је Младен Шипка, заменик председника Удружења ветерана Посебних јединица полиције на нивоу Републике Србије.

Организатор манифестације је Удружење ветерана Посебних јединица полиције уз подршку Независног синдиката полиције КЦ Зајечар, уз сарадњу са Народним позориштем Тимочке Крајине – Центром за културу „Зоран Радмиловић” у Зајечару.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,871ПратилацаЛајкуј
4,524ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб