ВестиПотписан уговор о вађењу потопљених немачких бродова из Дунава код Прахова

Потписан уговор о вађењу потопљених немачких бродова из Дунава код Прахова

Потписан уговор о вађењу потопљених немачких бродова из Дунава код Прахова

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић потписала је данас уговор, у вредности од 1,5 милиона евра, којим почиње велика акција вађења потопљених немачких ратних бродова из Другог светског рата у Дунаву код Прахова.

Михајловић је истакла да овим уговором започињемо акцију на коју чекамо 75 година, како бисмо коначно имали Дунав који ће бити плован комплетним током кроз Србију.

Прво морамо да утврдимо шта се од експлозива и убојних средстава и у којој количини налази на 23 потопљена брода, што је предуслов да бисмо следеће године безбедно могли да кренемо са њиховим вађењем, за шта ће бити издвојено 23 милиона евра, објаснила је она.

Због небезбедне и отежане пловидбе на овом делу Дунава наша земља годишње губи пет милиона евра, нагласила је Михајловић и подсетила на то да Србија улаже 380 милиона евра у водни саобраћај.

Према њеним речима, вађење потопљене немачке флоте допринеће да река Дунав буде пловна свих 365 дана у години, што је значајно за нашу економију и безбедну пловидбу.

Дубравка Негре, директорка Европске инвестиционе банке за Западни Балкан, из чијег се кредита финансира прва фаза, истакла је да пројекат има не само шири историјски значај, већ је важан и за даљи привредни развој Србије.

Она је указала на то да је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре препознало значај улагања у водни саобраћај, као чистији и безбеднији вид транспорта, због чега је Србија једина земља ван Уније у којој ЕИБ улаже у овај вид саобраћаја.

Дунав се налази на Паневропском коридору и реализацијом овог пројекта, како је објаснила, допринећемо да роба брже и ефикасније стигне до земаља ЕУ, што је значајно за привреду Србије.

Шефица Канцеларије УНДП у Србији Франсин Пикап навела је да је ово вишедеценијски проблем који ће, захваљујући највише залагању потпредседнице Владе, бити и реализован.

Према њеним речима, вађењем потопљене флоте унапредићемо безбедност у пловидби и постићи бољу заштиту животне средине и економски напредак у погледу привредног и туристичког саобраћаја.

Начелник Борског округа Владимир Станковић истакао је да ће овај пројекат много значити свим општинама у Ђердапској клисури.

На међународном тендеру посао за израду пројекат лоцирања и испитивања убојитих средстава на потопљеним немачким бродовима добио је конзорцијум српско/немачко/аустријских компанија, које предводе „Мул унд партнер” и „Миленијум тим”.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,865ПратилацаЛајкуј
4,488ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб