Тимочка КрајинаЗајечарПоводом завршетка пројекта „Вредне руке” организована свечаност у Градској управи Зајечар

Поводом завршетка пројекта „Вредне руке” организована свечаност у Градској управи Зајечар

Поводом завршетка пројекта „Вредне руке” организована свечаност у Градској управи Зајечар

У Градској управи у Зајечару организована је свечаност поводом завршетка пројекта „Вредне руке”.

Циљ овог пројекта је оснаживање жена у сеоским срединама.

Локална самоуправа Зајечар је овај пројекат реализовала трећу годину заредом, у сарадњи са Агенцијом за родну равноправност и оснаживање жена Уједињених нација и у партнерству са Координационим телом за родну равноправност Владе Србије, а уз финансијску подршку Европске уније.

„Град Зајечар је на овај начин и активно подржао жене и родну равноправност кроз усвојени локални акциони план. Овај план био је основ за организацију низа радионица које су имале за циљ оснаживање жена, као и увођење родно сензитивног језика у рад локалне самоуправе и осталих органа Града. На основу ове иницијативе организоване су радионице посвећене разним темама, као што су: вршњачко и родно засновано насиље, јачање самопоуздања жена, али и курсеви самоодбране”, истакла је Миа Вукић Витомировић, из Канцеларије за младе града Зајечара.

„Позивамо вас да нам се и даље одазивате на овакве позиве, јер они и јесу креирани за вас. Дајте нам сугестије, предлоге, да би програм који ми креирамо на нивоу града и локални акциони план за родну равноправност и програм пољопривреде и други програми били још бољи и да њихова реализација буде што успешнија и што боља”, рекла је Наташа Цветковић, из Канцеларије за локални економски развој града Зајечара.

У оквиру пројекта, протекле недеље организовано је едукативно путовање на Ртањ и обилазак Женске задруге „Ртањске домаћице”, која се бави прерадом и пласманом пољопривредних производа.

Градска већница задужена за социјлну политику Ивана Ћебић исткла је важност родне равноправности, као и да жене имају иста права и могућности као и мушкарци и да се суд о женама не доноси првенствено на основу пола већ на основу способности коју жене имају. Ћебић је поручила да је тема родне равноправности заступљенија него икада и да има доста помака.

Градска већница задужена за пољопривреду и рурални развој Весна Станковић нагласила је да град Зајечар види пољопривреду као стуб развоја, а да су жене на селу важне у одржању успешне пољопривреде.

Директорка Саветодавно-стручне пољопривредне службе „Агрознање“ Славица Џелатовић рекла је да Министрство има добре критеријуме за жене које су носиоци пољопривредних газдинстава, али и да локална самоуправа ради у складу са Министрством.

Једна од учесница пројекта Марина Јовановић говорила је о томе како је било на студијском путовању и шта овакви пројекти значе женама које се баве прерадом.

Женама које су учествовале у пројекту „Вредне руке” уручени су сертификати. Сертификате су добиле: Снежана Мицић из села Звездан која се бави производњом меда и прерадом воћа и поврћа; Тања Корићанац из Зајечара која се бави прерадом лешника и производњом уља и брашна од лешника; Ивана Манић из Зајечара која се бави производњом меда и разних производа од меда; Марина Јовановић из Планинице која се бави производњом и паковњем киселог купуса; Мирјана Ранковић из Великог Извора која се бави производњом и прерадом ароније; Сузана Младеновић из Лубнице која се бави гајењем оваца, производњом сира и производа од меса; Сабрина Мартић из Лубнице која се бави прерадом млека и прерадом воћа и поврћа и Душица Радосављевић Митић из Леновца која се бави производњом хладно цеђеног уља од лана.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,496ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб