Vlada Republike Srbije donela je odluku o prestanku važenja akata kojima je prošle godine uspostavljen Privremeni organ grada Zaječara, čime su stvoreni uslovi za nastavak funkcionisanja lokalne samouprave kroz redovno izabrane organe vlasti.
Prema informacijama objavljenim nakon sednice Vlade održane 28. maja, odluka je stupila na snagu danom objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”. Postupak je sproveden u skladu sa odredbama Zakona o Vladi i Zakona o lokalnoj samoupravi, a zasnovan je na odluci Ustavnog suda donetoj sredinom aprila ove godine.
Usvajanjem novog akta prestale su da važe prethodne odluke koje su se odnosile na formiranje Privremenog organa, kao i imenovanja njegovih članova i predsednika. Time je okončan mandat ovog tela, koje je bilo zaduženo za upravljanje gradom u prelaznom periodu.
Pravne posledice ove odluke ogledaju se u nastavku rada Skupštine grada Zaječara i svih organa izabranih u okviru njenog konstituisanja tokom prošle godine. Istovremeno, potvrđen je kontinuitet primene odluka koje su usvojene na sednicama gradskog parlamenta.
Od stupanja odluke na snagu, lokalna vlast u Zaječaru funkcioniše kroz redovne institucije, uključujući gradonačelnika, njegovog zamenika i članove Gradskog veća, koji nastavljaju obavljanje svojih nadležnosti u skladu sa zakonom.



