Grad Zaječar obiluje bogatim kulturnim i istorijskim nasleđem kojim može da se pohvali. Tokom godine održane su brojne manifestacije koje neguju tradiciju i kulturu i rade na očuvanju identiteta jednog naroda. Tu su Narodni muzej „Zaječar”, Radul-begov konak i Feliks Romulijana koji će i tokom zime biti otvoreni za posetioce.
Za predstavnike institucija kulture iz Timočke Krajine, nedavno je organizovana studijska poseta Napulju i Pompeji, kako bi sa kolegama iz Italije razmenili iskustva u oblasti turizma.
U okviru projekta „#EU za tebe – Za kulturno nasleđe i turizam”, koji u Timočkoj Krajini i Donjem Podunavlju finansira EU, a implementira GIZ, u Italiji su boravili predstavnici muzeja, arheoloških lokaliteta, turističkih organizacija, Zavoda za zaštitu spomenika i Ministarstva kulture iz Srbije. Tokom studijske posete Napulju i Pompeji oni su učili o uspešnim primerima o spoju turizma i kulturnog nasleđa, ali i ostvarili saradnju sa kulturnim i turističkim institucijama iz Italije. Pored ostalih, u posetu Italiji bili su i predstavnici zaječarskog Narodnog muzeja i Turističke organizacije grada Zaječara.
Direktorka Turističke organizacije grada Zaječara Dragana Gogić Rajković ističe da su se ovom prilikom upoznali sa primerima u turizmu koji mogu da se primene i u Zaječaru.
„Dobri primeri prakse koje smo videli jesu o spoju turizma i kulturnog nasleđa. Kada smo stigli tamo, sačekali su nas članovi Gradskog veća Napulja i bili smo njihovi gosti u Gradskoj kući. Doživeli smo Napulj na pravi način i videli svu lepotu Napulja, istoriju i spomenike. Imali smo i studijsku posetu Pompeji, izuzetno značajnom arheološkom lokalitetu. Ono što smo čuli tamo je od velikog značaja za spajanja turizma i kulturnog nasleđa. Takođe, njihovo arheološko nalazište je isto na UNESKO-voj listi kao naša Feliks Romulijana. Ovo je jedno značajno iskustvo koje će doprineti da i mi svoj rad i svoje aktivnosti usmerimo poput njih. Takođe, pored mnogobrojnih manifestacija gde je Turistička organizacija grada Zaječara suorganizator, imali smo i jednu koju smo mi organizovali, a to je Gastro karavan na kom je svoje turističke potencijale predstavilo više od deset lokalnih samouprava iz cele Srbije”, kazala je Gogić Rajković.
Na teritoriji Grada Zaječara ove godine realizovane su brojne manifestacije koje su organizovali Ustanova Narodno pozorište Timočke Krajine – Centar za kulturu „Zoran Radmilović” u saradnji sa Turističkom organizacijom grada Zaječara.
„Ove 2022. godine imali smo rekordan broj manifestacija na teritoriji grada Zaječara. Nama je bitno da su meštani svih sela gde su manifestacije organizovane zadovoljni. Prošlo je sve kako smo planirali, čak je negde bilo i mnogo bolje od očekivanog. Za narednu godinu u planu je da pored već postojećih manifestacija dodamo još nekoliko novih za meštane u onim zaječarskim selima, gde do sada nisu bile organizovane manifestacije, jer su meštani još četiri sela iskazali želju da imaju svoje manifestacije. Ono što je dobro za naš pogranični deo, jeste da vraćamo Međunarodni sabor na Vrškoj Čuki, a to je planirano da bude krajem juna i biće realizovan zajedno sa susedima iz Bugarske. Takođe, ove godine organizovani su i ’Miholjski susreti sela’ u Velikom Izvoru kod Zaječara koji je okupio rekordan broj posetilaca”, rekao je Neli Nikolić, rukovodilac Sektora za organizaciju manifestacija NPTK CK „Zoran Radmilović” Zaječar.
Takođe, na području grada Zaječara ima više od dvadesetak kategorisanih objekata, što će znatno doprineti većoj posećenosti turista.
Ono što je bitno za turiste, jeste da će i u zimskoj sezoni Narodni muzej „Zaječar”, Feliks Romulijana i Radul-begov konak biti otvoreni za posetioce.
„Odlučili smo da tu zimsku sezonu koja je počela početkom novembra i traje do aprila omogućimo za posetioce. Prve nedelje novembra već su dale jako puno uspeha, imamo ekskurzije, dolaze i drugi posetioci. Feliks Romulijana radiće svakog dana od 08:00 do 16:00 časova, a Narodni muzej u Zaječaru radiće od 09:00 do 17:00 časova, dok će Radul-begov konak biti otvoren od 08:00 do 16:00 časova. Što se tiče posećenosti ove godine obaramo rekorde, ova godina će biti do sada najbolja godina ikada kada je Romulijana u pitanju. Posećenost je veća čak i od 2007. godine, godinu dana nakon upisa Feliks Romulijana na UNESKO-vu listu. Uradili smo mnogo toga na ovom lokalitetu, od nekog komunalnog uređenja, pa sve do uvođenja novih sadržaja. Sve je to donelo puno rezultata”, poručio je Vujadin Milošević, direktor Narodnog muzeja „Zaječar”.
Ove godine na Feliks Romulijani nastavljeno je i arheološko iskopavanje.
U narednom periodu radiće se na bogatijem programu Kulturnog leta na Romulijani, kako bi što više turista čulo i posetilo ovaj lokalitet koji ima veliki kulturni i istorijski značaj. Pri kraju su i projekti koji se realizuju sa Zavodom za zaštitu spomenika za natkrivanje mozaika, a izgradnja Vizitorskog centra kod Feliks Romulijane krenuće na proleće, poručuju iz Narodnog muzeja u Zaječaru.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Grada Zaječara. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu, nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.