Тимочка КрајинаЗајечар„Црта”: Прелиминарна оцена изборног процеса у Косјерићу и Зајечару

„Црта”: Прелиминарна оцена изборног процеса у Косјерићу и Зајечару

Избори – гласање

Грађанска иницијатива „Црта” оценила је да изборни дан у Зајечару и Косјерићу није био ни слободан ни поштен, уз атмосферу која је подсећала на „опсадно стање“. Како наводе, предизборну кампању у овим срединама обележили су институционални притисци, медијско и физичко насиље, док је сам дан избора протекао у знаку страха и узнемирености грађана.

У Косјерићу је на биралишта изашло 84,2 одсто уписаних бирача, а у Зајечару 63,6 одсто. „Црта” наводи да је у Косјерићу забележено 20 различитих типова инцидената, док у Зајечару 32, укључујући фотографисање гласачких листића, вожњу сумњивих аутомобила око бирачких места, паралелне евиденције и присуство трећих лица без овлашћења.

Према њиховој процени, тешке нерегуларности су забележене на чак 19 одсто бирачких места у Зајечару, чиме је, како тврде, „доведен у питање кредибилитет резултата и самог процеса гласања“.

На изборни дан ангажовано је преко 400 посматрача „ЦРТЕ” који су пратили дешавања на 29 бирачких места у Косјерићу и 69 у Зајечару. Прикупљани су подаци од отварања биралишта до истицања записника.

Како се наводи у извештају, изборна кампања је вођена у периоду високих друштвених тензија, после несреће у Новом Саду и вишемесечних грађанских протеста. У таквом амбијенту, истиче „Црта”, „власт је прибегла интензивнијој употреби јавних ресурса и притисцима на бираче”, што је, према њима, довело и до „повећаног насиља на терену“.

Посебну забринутост изазвало је присуство особа у цивилу које су остављале утисак „батинаша“, као и све чешће претње упућене посматрачима. У Косјерићу су, између осталог, забележене неправилности попут гласања уместо других, неправилног коришћења лампе и спреја, фотографисања листића и незаконитог присуства трећих лица. У Зајечару су, поред горе наведених, посматрани и случајеви уноса паралелних спискова и организованог довођења бирача на гласање.

„Црта” је пријавила полицији три случаја куповине гласова у Зајечару, као и претње и притиске на посматраче.

Као новину у овом изборном процесу, „Црта” издваја ангажовање посматрача из организација блиских власти, који су, како тврде, „отворено сарађивали са члановима бирачких одбора из редова власти и провоцирали независне посматраче”.

Резултати избора у Косјерићу:

  • „Не дамо Србију – Александар Вучић” – 3.686 гласова (49,23%), 14 мандата
  • „Уједињени за Косјерић” – 3.635 гласова (48,54%), 13 мандата
  • „Руска странка – Србија у БРИКС-у! – Слободан Николић” – 48 гласова (0,64%)

Резултати избора у Зајечару:

  • „Александар Вучић – Не дамо Србију” – 14.199 гласова (47,13%), 27 мандата
  • „Промена у коју верујемо – Угљеша Ђуричковић – Драгана Рашић” – 10.312 гласова (34,23%), 19 мандата
  • „Уједињени за спас Зајечара – Миладин Крстић – Мирко Јеленковић” – 2.284 гласа (7,58%), 4 мандата
  • „Ивица Дачић – Социјалистичка партија Србије – Одлучно за Зајечар” – 896 гласова (2,97%)
  • „Др Ненад Ристовић – Домаћински за Зајечар” – 759 гласова (2,52%)
  • „Ми снага народа – проф. др Бранимир Несторовић – Град Зајечар” – 591 глас (1,96%)
  • „Српски либерали – Да се струка пита” – 289 гласова (0,96%)
  • „Коалиција за источну Србију – Саша Радуловић Грљанац” – 277 гласова (0,92%)
  • Неважећи листићи – 522 (1,73%)

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.