Политички притисци на бираче не дешавају се само уочи избора, већ готово свакодневно, један је од налаза „Цртиног” истраживања о политичким притисцима чији су резултати синоћ представљени и на трибини „Чај против политичких притисака” одржаној у Зајечару.
Истраживачки тим „Црте” је током 2022. године, у периоду пре и после одржаних избора, прикупио сведочења више од 70 грађана који су били жртве или сведоци политичких притисака, а налази овог квалитативног истраживања доступни су јавности на веб сајту pritisci.crta.rs.
На трибини у зајечарском Омладинском центру о политичким притисцими са грађанима су разговарали, Тамара Бранковић – заменица програмског директора „Црте”, Павле Димитријевић – шеф правног тима „Црте” и Раша Недељков – програмски директор „Црте”.
Посетиоци трибине могли су да чују да су притисци посебно распрострањени у јавном сектору, тј. у јавним предузећима и установама, органима локалних самоуправа, али ни предузетници и запослени у приватном сектору нису имуни на њих. И у овом случају, маргинализоване и рањиве групе су у посебно незавидном положају.
Осим активности везаних за обезбеђивање сигурних гласова, подршку у промоцији странке и политичких актера или доказивање лојалности странци, притисци имају тенденцију да контролишу и приватни живот појединца.
Притисци се најчешће спроводе по централизованом систему и то хијерархијски јер се позиције моћи користе за испуњавање партијских потреба и циљева. „Задаци“ обично долазе директно из највишег руководства странке и преносе се даље до руководилаца у јавном сектору, власника приватних фирми и појединаца који заузимају више позиције или обављају неке од јавних или страначких функција. Инструкције се даље преносе на ниже инстанце: запослене у јавном сектору, обичне раднике, страначке активисте, незапослене, социјално угрожене и остале категорије.
Током разговара са присутнима, Недељков је истакао да се систем уцена, претњи и „услуга“ којим политичке партије и актери манипулишу грађанима често не препознаје као недемократска и противзаконита пракса.
„’Црта’ апелује на надлежне државне органе и на све политичке партије да онемогуће и обуставе нелегалне и нелегитимне начине обезбеђивања политичке подршке. Док се грађани не ослободе мреже притисака, неће бити услова за слободне и поштене изборе, као ни за укупан развој друштва јер ће послушност странкама све више да потискује стручност, етичност и поштовање закона”, рекао је Недељков.
Истраживачи „Црте” су прикупили сведочанства више од 70 жртава, саучесника или сведока злоупотреба из 26 општина широм Србије.