Источна Србија одувек је била јединствена по својим обичајима и нематеријалном културном наслеђу. Богатство фолклора и народних ношњи кроз своје наступе презентује и Градски фолклорни ансамбл „Зо-Ра” Зајечар.
Градски фолкорни ансамбл „Зо-Ра” Зајечар настао је 2018. године, са циљем очувања нематеријалног културног наслеђа овог краја. ГФА „Зо-Ра” Зајечар броји више десетина чланова, што у дечијем фоклорном ансамблу, што у омладинском. На својим наступима играју игре из целе источне Србије, а ту су игре из Пчињског округа, као и из Шумадије.
„Конкретно идеја је била градоначелникова, господина Бошка Ничића, да се формира ансамбл при Установи ’Зоран Радмиловић’. Након одржане две аудиције, кренули смо са радом званично 5. маја 2018. године. Тада нам је била прва проба. Имали смо четири месеца да спремимо три кореографије за прославу градске славе 21. септембра 2018. која је била у позоришту. Већ 2019. године имали смо 52 наступа, што у земљи, што у иностранству. Прву награду и одмах прво место освојили смо у Сврљигу на смотри фолклора ’Нека живи село наше’ 2018. године. Оно на шта сам јако поносан јесте и Дечији фолклорни ансамбл, који је освојио бројне награде”, истиче Ненад Петковић, уметнички руководилац ГФА „Зо-Ра” Зајечар.
Град Зајечар подржава културно-уметничка друштва у својој мисији очувања изворног фолклора.
„Најпре су била само два културно-уметничка друштва у Великом Извору и Градскову, а након организовања манифестација у зајечарским селима, оформљено је 11 нових културно-уметничких друштва у Шљивару, Халову, Дубочану, Великој Јасикови, Грљану, Николичеву, Звездану, Гамзиграду, Грлишту, Рготини, у Вражогрнцу, а у граду су основана три фолклора. Враћен је рад КУД-а ’Никола Пашић’ и ’Јовица Јоца Михаиловић’ при ’Друштву Рома’, а при Установи ’Зоран Радмиловић’ основан је ГФА ’Зо-Ра’ Зајечар. Велики утицај манифестација, али и опредељења града Зајечара и Установе ’Зоран Радмиловић’ да подржава културно-уметнички аматеризам утицао је на формирање фолклорних друштва”, казала је Биљана Глишић, помоћник директора Установе „Зоран Радмиловић” Зајечар.
Старији дечији фолклорни ансамбл „Зо-Ра” освојио је бројне награде на наступима широм земље. Њихов уметнички руководилац Вељко Крпетић вредно ради са њима на пробама, како би били још бољи.
„Имамо 50 чланова, ту су и млађи и старији. Имамо игре из Лесковца, српске игре из Црноречја, игре из Шумадије, из Врања из Пчиње. Доста признања имамо, за најуигранији ансамбл, за најбоље играче, за најбоље коловође. Јако смо поносни на награде, с обзиром да постојимо годину и по дана”, рекао је Вељко Крпетић, уметнички руководилац старијег дечијег фоклорног ансамбла „Зо-Ра” Зајечар.
Чланови ГФА „Зо-Ра” имају пробе два пута недељно и труде се да на најбољи начин представе игре из целе Србије, а нарочито из источног дела земље.
„Ја сам од почетка рада ’Зо-Ре’ овде. Све игре су лепе на свој начин, али су мени некако влашке игре и игре из источне Србије некако најлепше. Имамо игре и из Војводине и Шумадије, али свака игра носи своју причу”, каже Анђела Томић, асистент у ГФА „Зо-Ра” Зајечар.
„Шест година играм већ у овом ансамблу. Почео сам од малена, и тако из година у годину, од аматерског фолклора кренуо сам да се и професионално бавим фолклором. Похађамо и различите семинаре, који су од велког значаја”, рекао је Давид Георгиев, ГФА „Зо-Ра” Зајечар.
„Превасходно сам дошла због друштва, забављамо се овде и дружимо се. Другима бих фолклор препоручила због путовања, друштва, учимо свашта. Омиљена игра ми је игра из Кобишнице”, казала је Петра Бранковић, ГФА „Зо-Ра” Зајечар.
„Играм годину дана и дошла сам како бих научила много више о фолклору и због наше традиције. Позвала бих и друге да играју са нама, да се дружимо. Омиљена игра ми је Лесковац, на којој смо освојили бројне награде”, изјавила је Мила Младеновић, ГФА „Зо-Ра” Зајечар.
„Дошла сам јер волим да играм, волим да певам, волим да глумим, и сматрала сам да је фолклор право решење. Битан је за очување традиције и препоручила бих свима да се баве фолклором”, рекла је Невена Лилић, ГФА „Зо-Ра” Зајечар.
„Омиљена игра ми је Лесковац. Овде је лепо, дружимо се, забављамо се. Фолклор сам почео да играм због очувања традиције”, каже Ђорђе Живић, ГФА „Зо-Ра” Зајечар.
Градски фолклорни ансамбл „Зо-Ра” такође један је од организатора манифестације „Балкан шири коло крај Тимока”, која је ове године окупила близу 2.000 учесника.
Овај ансамбл представио се и на манифестацији „Зајечарски фолклорни мозаик”, која је окупила све фолклорне ансамбле са територије града Зајечара.
„Град Зајечар наставља да чува културу и традицију на оваквим манифестацијама. Битно је да зајечарска села живе и да су манифестације поново окупиле људе, а уједно и раде на очувању нематеријалне културне баштине”, поручио је Ненад Петковић, уметнички руководилац ГФА „Зо-Ра” Зајечар.
Током године Град Зајечар организује око четрдесетак манифестација, како би на најбољи могући начин презентовао традицију овог краја.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Зајечара. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.