Тимочка КрајинаЗајечарОтварање Мејкерс лаба у једној од најстаријих средњих школа у Србији: Гимназија...

Отварање Мејкерс лаба у једној од најстаријих средњих школа у Србији: Гимназија Зајечар добила простор за експериментисање и развој вештина ученика и наставника

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

Група за образовање наставља да отвара Мејкерс лабове у Србији, а трећа адреса је Гимназија Зајечар. Ово је прва гимназија која ће имати овај иновативан мултидисциплинарни простор, и прва школа у осточној Србији.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

Гимназија Зајечар богатија је за простор у ком ће ученици и наставници имати прилику да развијају вештине и креирају иновације кроз мултидисциплинарни приступ и тимски рад.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

Тим поводом организован је сусрет представника Групе за образовање (Нордеус фондација, Центар за промоцију науке, Достигнућа младих у Србији и Иницијатива Дигитална Србија), наставника и представника школске управе и локалне самоуправе.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

О значају првог Мејкерс лаба у источној Србији, као и о досадашњим успесима Гимназије Зајечар говорили су Срђан Станојевић – директор Гимназије Зајечар, др Марко Крстић – в.д. директора Центра за промоцију науке, извршни директор Достигнућа младих Дарко Радичанин, Милош Ђуричанин – директор стратегије и развоја Нордуес фондације, као и Небојша Бјелотомић – директор Иницијативе Дигитална Србија.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

”За нас је ово велика част и признање, али и обавеза да будемо још бољи наредних година. Гимназија у Зајечару је прва гимназија у земљи и прва школа у источној Србији која добија овакав простор. За нас је ово велика част јер долази као признање за залагање у раду са децом и рад саме школе. Хвала најлепше Групи за образовање која нам је омогућила да формирамо Мејкерс лаб у коме ће наставници и ученици не само наше школе, већ и читаве локалне заједнице, па и шире, моћи да истражују, стварају, сарађују. Увођењем изборних програма у гимназије, у коме је рад заснован на пројектној настави, а и кроз нове програме општеобразовних предмета, пружила се прилика да наставници и ученици искажу своју креативност кроз различите активности и тимски рад, посебно у области природних наука, предузетништва и уметности. Учионица будућности је пред нама, нека нам донесе нови дух образовања кроз слободу коју ће пружити свим њеним корисницима. Изразио бих и велику захвалност колеги наставнику Младену Шљивовићу чије су активности са ученицима већ препознати”, закључио је Срђан Станојевић, директор Гимназије Зајечар.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

„Данас је негде и препозната улога Центра за промоцију науке у Мејкерс лабовима јер пружамо подршку у многим пројектима. Имамо жељу да и у будуће пружамо подршку иновативним и другачијим концептима образовања кроз нашу мрежу сарадника. Гимназија у Зајечару ће свакако и у наредном периоду имати подршку Центра за промоцију науке“, казао је Марко Крстић, в.д. директора Центра за промоцију науке.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

„Не треба више говорити како је у Зајечару некада било, већ шта ће то ново у Зајечару да буде. Имате све услове да направите нешто добро и квалитетно. Овај простор је један од места где ћемо да тражимо једног, другог, трећег… младог човека који ће направити некакву промену. На нама као на локалној заједници и широј заједници је да вас ученике подржимо. Желим вам сву срећу, а посебно младима у овом простору, ослободите се и радите оно што ви мислите да треба“, поручио је зајечарским гимназијалцима, између осталог, извршни директор Достигнућа младих Дарко Радичанин.

Донација за Гимназију – виртуелна учионица и практична радионица

Поред Мејкерс лаба који ђацима и наставницима нуди могућност да кроз мултидисциплинаран приступ и иновативне подухвате развијају своје идеје, Група за образовање донирала је школи и прву виртуелну учионицу у сарадњи са Фондацијом „Ана и Владе Дивац“, која је обезбедила „ВР“ наочаре. Замишљено је да део Мејкерс лаба буде намењен за практичне вештине и радионица за обраду материјала и електронику. За те потребе, Група за образовање донира школи 3Д принтер, бушилицу, убодну тестеру, брусилицу, мини брушилицу за финије радове, ручну тестеру, комплет ручног алата, комплет одвртача, као и комплет за АРДУИНО са сензорима.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

„Гимназијско образовање пословично важи за најопштије и свеобухватније. Зато је посебно важно овим ученицима дати прилику да се сретну са практичним знањима и вештинама и изаберу који је то професионални пут којим ће да крену. Намера је да у овом простору окупимо људе различитих профила, а ученицима смо на располагање ставили и различиту опрему, која своју примену може да нађе у областима од грађевине, преко медицине до уметности. Ово је посебно важно јер напредак привреде не значи да сви треба да се образују за програмерске роле, већ да постану део мултидисциплинарних тимова који ће дигитална решења и алате да користе како би убрзали и оне области које данас ретко повезујемо са технологијом, попут права или социологије”, изјавио је Небојша Бјелотомић, директор Иницијативе Дигитална Србија.

Мејкерс лаб је место у коме се подстичу ђаци и њихови интереси за науку као и школска заједница у правцу експериментисања, грађења заједнице иновација, и дијалога са другим грађанским иницијативама и програмима. Ученицима и наставницима ће у новом простору бити доступан део за размену идеја, стварање, практичан рад, читање, као и сегмент посвећен друштвеним играма које за тематику имају СТЕМ науку или предузетништво.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

„Много ми је драго да данас можемо да видимо ово место попуњено децом која већ на неки начин користе овај Мејкерс лаб. Не можемо само чекати да ове младе људе запослимо у неком тренутку, већ треба да се запитамо на који начин ми можемо да допринесемо. Ово је само почетак, ово је само простор, а треба га попунити програмима. Свако од нас може на неки начин да допринесе са врло мало времена. Треба сви заједно да се удружимо и да створимо нову верзију образовања“, истакао је Милош Ђуричанин, директор стратегије и развоја Нордуес фондације.

Шта све може једна школа?

Гимназија Зајечар, поред тога што је једна од најстаријих средњих школа у Србији, може да се похвали и успесима у разноврсним областима, подстицањем едукације кроз примењена знања и вештине као и креативности у раду са ученицима.

Математичари и физичари из ове школе у протеклих десетак година освојили су више од 20 републичких награда. Поред тога, већ пет година уназад гимназија реализује Програм ученичке компаније. Успеси проистичу управо из приступа у учењу који комбинује игру и наставу. Илустративан пример за то јесте активност „Потрага за благом“, за коју је школа награђена на националном такмичењу за најбоље примере праксе каријерног вођења (Euroguidance Србија). Још један занимљив пројекат кроз који школа популаризује науку међу младима јесте и „Научни папарацо“, реализован у сарадњи са Центром за промоцију науке.

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

Ова Гимназија се бави и зеленим темама, а из школе истичу да су нарочито поносни на чињеницу да је Гимназија Зајечар прва школа у Европи која је добила STEM EXPERT LABEL у оквиру пројекта „Stem Label“.

ИТ за девојчице, прављење музичких инструмената и узгајање биљака

Отварање Мејкерс лаба у зајечарској Гимназији

На сусрету у Гимназији, ученице са ИТ смера представиле су програм „Girls can do IT“, који је школа покренула прошле године са намером да мотивише ученице основних школа да упишу ИТ смер. Присутни су имали прилику да се упознају са ученичким компанијама, али и са пројектом који се реализује у оквиру Примењених наука 2,а који спаја физику и музику.

Ученици и наставници су приказали пристунима музички инструмент који су креирали прошле године, друштвене игре али и биљке које школа посвећено узгаја.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,846ПратилацаЛајкуј
4,398ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб