U Zaječaru je počeo 6. Festival hrišćanske kulture.
6. Festival hrišćanske kulture svečano su otvorili Njegovo Preosveštenstvo Episkop timočki Ilarion i gradonačelnik Zaječara Boško Ničić.
„Veliko mi je zadovoljstvo, što u ovim vremenima koja nisu nimalo laka, mi smo uspeli da organizujemo Festival hrišćanske kulture, koji je jedinstven u Srbiji. Želimo, na ovaj način, da ukažemo i mladim ljudima na one vrednosti, koje su mnogo veće od onih što im se servira u ovim modernim vremenima, a to je: vera, poštenje, znanje. Sve to je sadržaj ovog festivala. Drago mi je, što smo uspeli da stvorimo jedno jedinstvo duhovne i svetovne vlasti. Mogu s ponosom da kažem, da ćemo možda već sledeći festival otvoriti u novom hramu, koji će biti ponos generacija koje dolaze. Nadam se da će i u budućnosti Grad Zaječar još više unapređivati ovaj festival. Septembar će biti mesec jednog duhovnog uskrsnuća. Hvala Vam svima koji ste uveličali ovaj festival”, istakao je Boško Ničić, gradonačelnik Zaječara.
Ničić je dodao da će, na predlog Eparhije timočke i Episkopa timočkog Ilariona, odbornici Skupštine grada Zaječara na sednici odlučivati o Danu grada, koji bi trebalo da bude obeležavan 6. oktobra.
Njegovo Preosveštenstvo Episkop timočki Ilarion podsetio je da se u okviru ovog Festivala hrišćanske kulture obeležavaju četiri jubileja.
„Na moju radost, ove godine učestvuje širi krug ljudi, a sadržaj će biti praktično podeljen na dva dela. U okviru ovog Festivala imamo jubileje 350-godišnjica upokojenja Svetog Vasilija Ostroškog i 200 godina Dostojevskog. Predstoje nam jubileji od 6. do 8. oktobra, kada inače proslavljamo javljanje Presvete Bogorodice 1944. godine prilikom oslobođenja Zaječara, mi tada planiramo da obeležimo i druga dva događaja, godišnjice vezane za Svetog vladiku Nikolaja Velimirovića i 100 godina upokojenja Episkopa timočkog Milentija Hilandarca. Festival hrišćanske kulture ima takav sadržaj i potencijal da zaista možemo da smatramo da festival nije ograničen sa ovih sedam ili deset dana, već treba da se u zavisnosti od događaja, obeležavati tokom čitave godine”, rekao je Episkop timočki Ilarion.
Povodom 350-godišnjice upokojenja Svetog Vasilija Ostroškog, besedu o njemu govorio je protoprezviter-stavrofor mr Slobodan-Boban Jokić, arhijerejski namesnik nikšićki.
Svečani koncert održao je Hor Prepodobne mati Angeline krušedolske iz Nikšića, koji punih dvadeset godina pod umetničkim rukovodstvom prof. Ane Bojić. Potom je prikazan dokumentarni film „Sveti Vasilije Ostroški – svedok Vaskrsenja” autora katihete Branislava Ilića.
U utorak, 14. septembra 2021. u 09:00 sati, na praznik Prepodobnog Simeona Stolpnika, povodom početka Crkvene nove godine, na temeljima ranohrišćanske bazilike u okrilju lokaliteta Feliks Romilijana, Njegovo Preosveštenstvo Episkop timočki Ilarion, uz sasluženje Njegovog Preosveštenstva Episkopa stobijskog i mjestobljustitelja strumičkog Davida, sveštenstva i vernog naroda Božjeg, služiće svetu arhijerejsku Liturgiju. Blagoljepiju će doprineti milozvučno udruženo pojanje hora Prepodobne mati Angeline iz Nikšića i hora Sabornog hrama Roždestva Presvete Bogorodice u Zaječaru.
Nakon liturgijskog sabranja, sa početkom u 11:00 časova, u Kuli 19 lokaliteta Feliks Romulijana, biće upriličena poseta izložbe „Zapad u istočnom ruhu”, autora Mirne Jovanović, dok će u nastavku biti prikazan dramski prikaz Biografije Dostojevskog.
U večernjim časovima istoga dana, u svečanoj dvorani Narodnog muzeja u Zaječaru, sa početkom u 19:00 časova, održaće se svečano otvaranje „Ranohrišćanske grobnice Niša”. Sat vremena kasnije, u porti Sabornog hrama u Zaječaru zakazana je promocija Zbornika radova „800. godina autokefalnosti SPC u Eparhiji timočkoj”.










