Представници Удружења „Друштво Рома” Зајечар у сарадњи са волонтерима и Тимочким Омладинским Центром из Зајечара, одржали су форум „Манипулацијом до дискриминације”.
Заинтересовани млади људи могли су овом приликом да сазнају више о дискриминацији и вршњачком насиљу, а да уједно и да науче нешто ново. Форум је био интерактивног карактера.
„Окупили смо се овде како би спровели форум ’Манипулацијом до дискриминације’, која је трећа и последња по реду активност у оквиру пројекта ’Перспектива за младе у руралним срединама у Србији’. Форуму присуствује тридесетак младих људи, са циљем да подржимо младе и дамо им подршку и подигнемо свест код младих о значају препознавања дискриминације и о значају реаговања на исту”, истакла је Јована Јовановић, волонтер.
У оквиру форума организоване су едукативне радионице на тему дискриминације и толеранције, које су реализовали двоје искусних омладинских радника – Татијана Марикановић и Дарко Николић. Током првог дела форума омладински радници говорили су на тему дискриминације, док су у другом делу форума дискутовали са присутнима о реализованим радионицама, као и о последицама дискриминације по ментално здравље младих који су жртве дискриминације. Са младима се разговарало и о сервисима и о саветовалиштима која су тренутно доступна њима.
„Оно што је нама циљ јесте да ове младе људе освестимо о значају препознавања дискриминације, јер они на то наилазе јако често у школи, на улици, у продавници, па чак и у породици. Овде смо управо због тога да научимо како да реагујемо на дискриминацију и на било који облик насиља не треба да ћутимо. Не треба ни да имамо одређене одбрамбене механизме који нису здрави, већ да се обратимо неком од сервиса помоћи и да на тај начин направимо сигурно окружење не само за ове младе људе, него и за остале у овом граду, а и шире”, рекао је Дарко Николић, омладински радник и едукатор, ТОЦ Зајечар.
Циљ форума је да се да се кроз директан разговор са младима ради на осмишљавању предлога нових сервиса или унапређењуа постојећих, а који би младима помогли у решавању проблема које имају или које буду имали.
„Утисци су одлични. Радионица је много занимљива и научили смо многе ствари о дискриминацији и о томе како се људи генерално осећају када су дискриминисани или повређени. Имам искуства и искрено се осећам сигурније када причам о тим искуствима на радионици”, казала је Нина Миленковић, учесник.
Форум је спроведен у оквиру пројекта „Перспектива за младе у руралним срединама у Србији”, који се реализује у оквиру Немачке развојне сарадње спроводи Die Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, а у партнерству са Министарством туризма и омладине.