Timočka KrajinaZaječar„Srbijašume” obeležile 34 godine radnom akcijom u Zaječaru i popustima na ogrev...

„Srbijašume” obeležile 34 godine radnom akcijom u Zaječaru i popustima na ogrev za ugrožene

„Србијашуме” обележиле 34 године радном акцијом у Зајечару и попустима на огрев за угрожене

Javno preduzeće „Srbijašume” iz Beograda obeležilo je 34 godine postojanja radnom akcijom u saradnji sa Gradom Zaječarom i OŠ „Hajduk Veljko”. Predstavnici preduzeća sa đacima i zaposlenima posadili su desetine ukrasnih sadnica u školskom dvorištu i istakli značaj pošumljavanja.

Prema podacima Nacionalnog inventara šuma, šumska vegetacija pokriva oko trećinu teritorije Srbije. Dominira gotovo 50 vrsta drveća – 40 listopadnih i 9 četinarskih, a šume imaju ključnu ulogu u zaštiti biodiverziteta, stabilizaciji klime i sprečavanju erozije.

„Србијашуме” обележиле 34 године радном акцијом у Зајечару и попустима на огрев за угрожене

- Advertisement -
Reklamirajte se na našem portalu
Promovišite svoj biznis kroz banere, PR tekstove i društvene mreže i doprite do hiljada čitalaca svakog dana.
Pišite nam

Direktor ŠG „Timočke šume” iz Boljevca Borislav Joldžić predstavio je osnovne pokazatelje gazdinstva. U sastavu su 7 šumskih uprava (Boljevac, Bor, Donji Milanovac, Kladovo, Knjaževac, Negotin i Zaječar) i dve radne jedinice – Mehanizacija i Rasadnik. Obuhvaćeno je 87.500 hektara državnih šuma i šumskog zemljišta u 34 gazdinske jedinice, uz 132.500 hektara privatnih šuma u kojima se sprovode savetodavni i stručno-tehnički poslovi. Timočko šumsko područje prostire se na oko 220.000 hektara, sa ukupnom dubećom zapreminom od oko 9.000.000 kubnih metara (120 kubnih metara po hektaru) i godišnjim zapreminskim prirastom od 227.240 kubnih metara (3 kubna metra po hektaru). Gazdinstvo upravlja u 9 zaštićenih područja (oko 50.500 hektara), gazduje sa 4 lovišta (oko 33.000 hektara) i jednim ribolovnim područjem – Dunavom u dužini od oko 100 kilometara. Stepen šumovitosti iznosi 34%, planirani godišnji etat oko 141.000 kubnih metara (62% prirasta), a radovi na gajenju sprovode se na približno 2.800 hektara godišnje. Najzastupljenija je bukva (oko tri četvrtine zapremine); evidentirano je 39 vrsta, od kojih 31 listopadna i 8 četinarskih.

„Србијашуме” обележиле 34 године радном акцијом у Зајечару и попустима на огрев за угрожене

Joldžić je naglasio da se poslovanje odvija po principima održivog gazdovanja – ekološki prihvatljivo, socijalno pravedno i ekonomski isplativo.

Popusti na ogrevno drvo za prioritetne grupe

U okviru paketa ekonomskih mera koji je predstavljen radi podrške najugroženijima, „Srbijašume” su od 1. septembra uvele novi cenovnik drvnih sortimenata:

  • Za socijalno ugrožene: cena ogrevnog drveta snižava se sa 4.581,50 na 2.900,00 dinara po kubnom metru sa PDV-om (umanjenje 36,7% po domaćinstvu).
  • Za penzionere, osobe sa invaliditetom, borce

„Србијашуме” обележиле 34 године радном акцијом у Зајечару и попустима на огрев за угрожене

Olakšice važe šest meseci, do 1. marta 2026. godine, uz mogućnost produžetka. Za više informacija građani se mogu obratiti najbližoj šumskoj upravi ili šumskom gazdinstvu i podneti prijavu uz odgovarajuću dokumentaciju.

Svi mediji koji preuzmu tekst, fotografije ili video, dužni su da navedu izvor – Timočka (timocka.rs). Ukoliko preuzimaju kompletan tekst i fotografije, veći deo teksta, ili je preneta integralna vest, u obavezi su da navedu izvor i postave link ka toj vesti.

Odabir pisma

Ћирилица
Латиница