World Electronic Sports Games najveći eSports događaj za reprezentativne nacionalne timove počeo je u kineskom gradu Čonking. Hearthstone reprezentativac Srbije napravio je podvig i osvojio prvo mesto u grupi C.
Pobednici nacionalnih i regionalnih kvalifikacija otputovali su u Kinu (Čonking — 5. i 18. mart) na veliko finale World Electronic Sports Games, gde će svoje veštine pokazati u borbi protiv najboljih svetskih CS:GO, Hearthstone, Starcraft2 i Pro Evolution Soccer igrača.
Najveće šanse daju se CS:GO reprezentaciji koju čini najbolji tim u konstantnom usponu ka vrhu HLTV svetske rang liste, gde se popeo na 19. mesto, odmah uz velikane kao što su G2 eSports i HellRaisers.
U odličnoj formi se nalazi i najbolji igrač u januaru na HLTV sajtu, Nemanja „huNte” Kovač, kao i jedan od najstabilnijih igrača u regionu, Nestor „LETN1” Tanić.
Srbija se takmiči u 4 discipline i ima najviše predstavnika odmah iza Šveđana i Francuza. Prvi je na borilište izašao Uroš „Ast3r1” Raković u Hearthstone i zauzeo prvo mesto u grupi C, koju su, pored Srbije, sačinjavale Francuska, Turska, Australija, Peru i Mongolija.
Format prve faze je krajnje jednostavan. Prvih dvoje idu direktno u četvrtfinale, dok se svi ostali opraštaju od daljeg toka takmičenja. U grupi C reprezentativac Srbije lagano je nizao pobede u „best of 3” formatu i uspešno se plasirao u top 16 prošavši grupu kao 1. na tabeli. Sa 5 pobeda i jednim porazom uspeo je da se plasira u doigravanje gde se sastaje sa reprezentativcem Kine, jednim od favorita za osvajanje titule.
U finalnoj završnici najvećeg svetskog takmičenja za nacionalne timove jedini tim iz regiona biće jači za srpski CS:GO tim kao i za igrače u dve pojedinačne discipline (PES i Starcraft2). Srbija će tako na ovom najvećem svetskom takmičenju za nacionalne timove imati predstavnike u svim igrama osim u DOTA 2 i VainGlory.
World Electronic Sports Games
Svetske eSports igre su događaj, koji je 2018. godine okupio 125 zemalja i više od 63.000 takmičara iz celog sveta a ukupno je online WESG gledalo više od 375 miliona gledalaca. Ove godine WESG se održava u Čonkingu, gradu od 30 miliona stanovnika, a organizatori su odredili igre u kojima su zemlje slale svoje igrače. Te igre su Counter Strike: Global Offensive, Hearthstone, DOTA 2, Pro Evolution Soccer, Starcraft i VainGlory.
Kada se povuče crta ovo je izvanredan uspeh za region i pogotovo za srpsku eSports scenu, koja je zabeležila najveći uspeh do sada na WESG takmičenjima.
Region predstavljaju reprezentativci Srbije: Stevan „Seventy91” Komarica, Marko „RoksaCZV22” Roksić i Uroš „Ast3r1x” Raković u pojedinačnoj i u ekipnoj kategoriji Nestor „letn1” Tanić, Aleksa „Impulse” Stankić, Nemanja „nexa” Isaković, Luka „Emi” Vuković i Nemanja „hunter” Kovač.

Alisports
Alisports, Alibabina ruka u sportu, već je pokrenula velike investicije u eSport. Partnerstvo sa Olimpijskim komitetom samo je nastavak investicije Alibabe u eSport, u koji planira da uloži 150 miliona dolara u sledećih nekoliko godina. Partnerstvo Alibabe i Olimpijskog komiteta uvrstilo je eSport na jedno manje takmičenje pa je eSports prvo bio na Asian Indoor and Martial Arts Games 2017. u Ašgabatu.
Imajući na umu reči predsednika Međunarodnog olimpijskog komiteta Tomasa Baha, da će MOK podržati takmičenje u video igrama, ali ne one u kojima se promoviše nasilje ili bilo šta drugo što bi se kosilo sa olimpijskim vrednostima, Adrija eSports asocijacija u saradnji sa globalnim partnerom Alisports pokušava da dobije podršku Olimpijskih komiteta iz regiona za takmičenje „Road to the Olympics”.
Azijski olimpijski komitet u partnerstvu s kineskim gigantom Alibabom uvrstio je i eSport na Azijske igre 2022. u Hangzhou. Kako se Azijske igre smatraju drugim najvećim multisportskim događajem na svetu, ovo je svakako veliki korak za eSport.
Izvor:mondo.rs