Тимочка КрајинаНеготинДан рођења Стевана Стојановића Мокрањца и слава Свети Стефан обележени у Неготину

Дан рођења Стевана Стојановића Мокрањца и слава Свети Стефан обележени у Неготину

Неготин: Дан рођења Стевана Стојановића Мокрањца и слава Свети Стефан

На данашњи дан 1856. године у Неготину је рођен истакнути српски композитор Стеван Стојановић Мокрањац. Мокрањац је на темељима народне уметности створио музичка дела непролазне вредности: петнаест Руковети, Литургију Светог Јована Златоустог, Козар и др, које је као диригент извео и у многим градовима Европе чиме је постао амбасадор српске културе. Мокрањчев допринос музичком стваралаштву је немерљив. Основао је Гудачки квартет (1889), један је од оснивача прве Српске музичке школе (1899), иницијатор је и покретач Савеза певачких друштава (1903), а учествује и у оснивању Удружења српских музичара (1907). За дописног члана Српске краљевске академије изабран је 1906. године, а 1911. за дописног члана Француске академије уметности.

Полагањем цвећа на споменик у дворишту његове родне куће и спомен бисту у градском парку, данас је почело обележавање Дана рођења славног композитора. Цвеће су положиле делегације локалне самоуправе у саставу Тајана Панић, члан Општинског већа за културу, информисање и туризам и Татјана Булатовић, помоћник председника за нормативно-правна питања, Дома културе „Стеван Мокрањац”, Музеја Крајине, Уметничке школе „Стеван Мокрањац”, основне школе у Кобишници, неготинских хорова и културно-уметничких друштава која носе његово име.

У галерији неготинског дома културе, у оквиру обележавања славе Свети Стефан, уследило је сечење славског колача. Свечани чин резања колача обавио је архијерејски намесник неготински, протонамесник Марјан Керчуљ.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.