Тимочка КрајинаБољевацОдржан састанак са представницима локалне самоуправе и штабова за ванредне ситуације Борског...

Одржан састанак са представницима локалне самоуправе и штабова за ванредне ситуације Борског и Зајечарског управног округа

Сарадња Сектора за ванредне ситуације, штабова за ванредне ситуације, локалних самоуправа и других институција у чијој је надлежности реаговање на елементарне непогоде од изузетне је важности за превентивно реаговање и смањење ризика и штете од евентуалних поплава и других ванредних ситуација, оцењена је данас у Зајечару.

Државни секретар Бојан Јоцић, на састанку са представницима локалне самоуправе и командантима и начелницима штабова за ванредне ситуације Борског и Зајечарког управног округа, истакао је да сви, заједно, у оквиру својих надлежности треба да учине све како би се смањиле последице изазване ванредним ситуацијама.

Јоцић је нагласио да је циљ ових састанака, који су до сада одржани у пет округа у Србији, који обухватају укупно 35 локалних самоуправа, дефинисање кризних тачака везаних за проблеме који се услед елементарних непогода појављују сваке године на истим местима.

Према његовим речима, потребно је на основу тога дефинисати јасан план мера које треба предузети у наредном периоду како би се те тачке санирале.

„Суштина је да сви делујемо заједно, у синергији, и да заштитимо људске животе и имовину грађана. Република Србија трудиће се да обезбеди сва неопходна средства како би се проблеми који постоје решили”, рекао је Јоцић.

Начелник Републичког штаба за ванредне ситуације, Лука Чаушић истакао је да ова иницијатива коју је покренуо министар унутрашњих послова Александар Вулин, већ даје резултате јер су већ уочени проблеми са којима се окрузи сусрећу и већ се ради на њиховом системском решавању.

„Циљ ових састанака је да се појачају превентивне мере, дефинишу кључни проблеми и изнађу најбоља решења за њихово решавање”, закључио је Чаушић.

Градоначелник Бора Александар Миликић истакао је да је та локална самоуправа у претходном периоду у значајној мери дала допринос раду Сектора за ванредне ситуације, што свакако не би могла да уради без добре координације са државом. Он се захвалио ватрогасно-спасилачкој јединици и начелнику Полицијске управе на помоћи у подизању капацитета локалне самоуправе за адекватно реаговање и заштиту од поплава којима је овај округ био погођен.

Градоначелник Зајечара Бошко Ничић истакао је да се Зајечарски округ 2010. сусрео са највећим проблемима изазваним поплавама, што је била велика опомена и упозорење и када је град уз помоћ Републике санирао последице и обезбедио обале Белог Тимока.

„Од 2010. када нас је задесила она несрећа са катастрофалним поплавама, заиста смо много урадили на решавању проблема. Овај састанак треба да буде први у низу да причамо управо о томе. Урадили смо доста на заштити од изливања река, али мора још много да се ради на заштити од бујица. Људи из Сектора за ванредне ситуације показали су се способни кад су у питању поплаве. Такође, овом приликом желим да упозорим људе и да не пале по пољима растиње, јер на тај начин угрожавају и себе и друге”, навео је Ничић.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,847ПратилацаЛајкуј
4,397ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб