Kako bi se podigla svest ljudi, a posebno žena, o značaju preventivnih i redovnih pregleda dojki i ranog otkrivanja drugih „ženskih“ bolesti, danas je na zaječarskom Trgu oslobođenja održana akcija „Daj pedalu raku”.
„Daj pedalu raku” je projekat koji petu godinu za redom Ženski centar „Milica” realizuje pod institucionalnim pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Ministarstva omladine i sporta, Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, Instituta za onkologiju Vojvodine, Kliničkog centra „Kragujevac”, Kliničkog centra „Niš”.
U okviru manifestacije, na Trgu je organizovan štandovski deo gde su podeljeni bedževi, dok je doktorka Vera Najdanović, ginekolog-akušer zaječarskog Zdravstvenog centra, razgovarala sa građanima o važnosti prevencije.
„Kod nas u Domu zdravlja se sprovodi skrining za dojku, kao i skrining za rak grlića materice. Za rak grlića materice uzimamo sve žene od 25. do 69. godine jednom u tri godine da dođu na Papanikolau test, a za rak dojke u skriningu su žene od 50. do 69. godine, koje se pozivaju jednom na dve godine na mamografiju – skrining test za rano otkrivanje raka dojke. Inače, rak dojke je na prvom mestu kod žena po oboljevanju i u vrhu smo Evrope i sveta po tome”, rekla je dr Vera Najdanović Mandić, ginekolog ZC Zaječar.
Najdanović je takođe dodala i da je Dom zdravlja na raspolaganju svim ženama radi dobijanja informacija, kao i da svako godište ima svoj mesec koje se poziva jednom na dve godine.
„Daj pedalu raku” ima za cilj podizanje svesti cele društvene zajednice, a posebno žena o značaju preventivnih i redovnih pregleda dojki, ranog dijagnostifikovanja i lečenja bolesti, kao i promovisanju zdravih stilova života naročito sporta, stavljajući akcenat na biciklizam koji je idealan kako u prevenciji tako i u rehabilitaciji posle operacije raka dojke.
Projekat će podržati i aktivno uzeti učešće u vožnji, predstavnici udruženja, sportskih klubova, lokalnih samouprava, zdravstvenih ustanova i institucija, sportisti, mediji iz 22 grada i opština u Srbiji i to Beograda, Kragujevca Niša, Novog Sada, Sremske Kamenice, Sremske Mitrovice, Sombora, Čačka, Užica, Arilja, Aranđelovca, Velikog Gradišta, Zaječara, Topole, Trstenika, Kraljeva, Kučeva, Svrljiga, Smedereva, Gornjeg Milanovca, Jošaničke Banje i Vrnjačke Banje.
O važnosti bavljenja sportom govorio je Dragiša Simonović, predsednik Sportskog saveza Grada Zaječara i dugogodišnji nastavnik fizičkog vaspitanja.
„Živeti danas zdravi način života nije samo biti zdrav i ne ići kod lekara, baš naprotiv, živeti zdravi način života je način na koji živimo i radimo sve ono što je potrebno da bismo bili zdravi. Znači, pravilno se hraniti i jesti zdravu organsku hranu, baviti se fizičkim aktivnostima i redovno kontrolisati svoje zdravlje. Sportski savez grada Zaječara, uz pomoć Gradske uprave, pokušava da stvori uslove i omogući svim ljudima našeg grada da se što više bave sportom, a to podrazumeva pravljenje terena, objekata, kao i organizovanja raznih manifestacija koje služe u svrhu zdravog načina života”, istakao je Dragiša Simonović, predsednik sportskog saveza grada Zaječara.
Ova manifestacija je objedinila sve koji mogu doprineti smanjenju smrtnosti od raka dojke kako na lokalu tako i na nacionalnom nivou.
Godišnje od raka dojke, koji je izlečiv preko 90% ako se otkrije na vreme, umre 1.600 žena, ali nemojmo zanemariti podatak da rak dojke preživi 3.000 žena zahvaljujući činjenici da se rak otkrio i lečio na vreme odgovarajućim terapijama.