У Историјском архиву „Тимочка Крајина” Зајечар, уз подршку Катедре за историју Југославије Филозофског факултета у Београду, Правног факултета у Београду, Департмана за историју Филозофског факултета у Нишу и Државног архива Србије, почела је прва конференција под називом Историја демократије и парламентаризма у Србији „Никола Пашић”.
Учесници конференције су студенти завршних година основних студија, мастер студенти и докторанди Филозофског и Правног факултета у Београду, Новом Саду, Нишу, Косовској Митровици, Бањалуци и Источном Сарајеву.
На конференцији учествује 19 аутора са еминентних факултета, а пристигло је и 17 радова.
„Жеља нам је да ова конференција протекне у најбољем реду. Прва је оваквог типа у региону. До сада су само већи архиви успели овако нешто да организују као што су Архив Србије, Архив Војводине и Архив Београда, ради се о веома захтевном послу. Од разраде теме, до постављања агенде и окупљања учесника. На конференцији учествују еминентни професори, поред осталих, ту је професор Dr. iur. Thomas Simon (Universität Wien) и професорка др Мира Радојевић (Филозофски факултет – Београд) и многи други. Поред њих ту су и студенти из целе Србије који су представили своје радове. Циљ је да заједно са професорима размотримо историју парламентаризма од настанка до данас. Задовољни смо приспелим радовима, а конференцији се одазвало 19 студената и пет професора. Надам се да је ово само почетак и да ћемо сваке године традиционално одржавати овај скуп. За први овакав скуп ово је и више него што смо очекивали”, истакао је Велибор Тодоров, директор Историјског архива „Тимочка Крајина” Зајечар.
Тема овогодишње конференције гласи „Парламентаризам у Србији пре и после Мајског преврата”.
Прву конференцију отворио је председник Скупштине града Зајечара Стефан Занков.
„Конференција је од великог значаја, како за Зајечар, тако и за ову установу која ове године обележава 75 година постојања. Граду Зајечару је потребан један овакав научни скуп. Парламентаризам у Србији траје од 1889. године на различите начине, са сталним изменама Устава и закона, али о њему се стално говори, како да дође до сталног унапређивања демократије и парламентаризма како на централном нивоу, тако и на нивоу сваке локалне самоуправе, као и на на нивоу града Зајечара. Локална самоуправа неизмерно подржава рад Архива и надам се да ће ова конференција допринети новим научним сазнањима”, рекао је Занков.
У току првог дана конференције, предавања су одржали проф. др Томас Зимон са Правног факултета у Бечу и доц. др Нина Кршљанин са Правног факултета у Београду. Другог дана конференције, уводно предавање ће одржати проф. др Мира Радојевић са Филозофског факултета у Београду, дописни члан САНУ.
Конференција је реализована уз финансијску подршку Министарства културе Републике Србије.