Тимочка КрајинаЗајечарПублици у Зајечару представљена књига „Кобни звуци виолине” Ирене Јовић Станојевић

Публици у Зајечару представљена књига „Кобни звуци виолине” Ирене Јовић Станојевић

Публици у Зајечару представљена књига „Кобни звуци виолине” Ирене Јовић Станојевић

У препуном Позоришном музеју у Зајечару представљена је књига „Кобни звуци виолине” Ирене Јовић Станојевић, у издању књижаре „Калиграф”.

Реч је о роману који говори о драми која се одиграла у јулу 1905. године у Кривом Виру, а изнедрила је стихове који су ушли у антологију српске књижевности. Опевавши злочин који је починио, Војислав Илић Млађи постао је најдекламованији песник у земљи. Био је поета и судија. Човек који је због учињеног одлежао шест месеци, а онда постао судија Апелационог суда. Песник чији су стихови уклесани на меморијалу на Зејтинлику, док се о жртви готово ништа не зна.

Како рече ауторка, која је дуго и озбиљно истраживала све што је везано за Војислава Илића Млађег, те песме су песника прославиле, а Даринка је завршила тако што јој ни гроб нико више није посетио од момента када је сахрањена, чак је избрисана са пописа учитеља који су рађени за кривовирску школу.

- Advertisement -
Рекламирајте се на нашем порталу
Промовишите свој бизнис кроз банере, ПР текстове и друштвене мреже и доприте до хиљада читалаца сваког дана.
Пишите нам

На промоцији су, поред ауторке, говорили: Бора Димитријевић, који се осим археологијом бави и архивистиком и познавалац је историјских прилика тога времена и професор књижевности Стеван Јовановић, који је књигу лекторисао.

Јовановић је поред осталог рекао да ће читаоци бити збуњен оним што је заиста био Војислав Илић Млађи, а што ова књига открива.

Стихове Војислава Илића млађег казивао је глумац зајечарског театра Бранислав Мијатовић уз виолинску пратњу Братислава Смичковића, професора виолине у Музичкој школи „Стеван Мокрањац” у Зајечару. Модератор је била Ана Игњатовић.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Одабир писма

Ћирилица
Латиница